Přecházíme na elektronické online účetnictví

V 5 dílném cyklu článků „Přecházíme na elektronické online účetnictví“ se věnuji tomu, jaké výhody Vám tato metoda přináší. Jaké jsou dvě základní formy elektronických faktur a jaké mají vlastnosti. Jaké dvě hlavní metody pro přechod k elektronickému online účetnictví můžete využít. Závěrem cyklu Vám dám přesný tip jak začít.

Veškeré informace pochází z mé vlastní analýzy trhu a z vlastních zkušeností z přestupu na online účetnictví v mé praxi samostatného účetního.

1. Předpoklad automatizace
2. PDF Faktura (+video)
3. ISDOC Faktura (+video)
4. Platit jiným, nebo investovat do sebe?
5. Vstupte do plně elektronického světa účetnictví

Přecházíme na elektronické online účetnictví
3. ISDOC faktura

Říj 2, 2020

Formát ISDOC

Nejmodernější způsob faktury a elektronická faktura v pravém smyslu slova. Tuhle fakturu neotevíráte tak, že se otevře nějaké okno, v něm faktura a tu dále přepisujete do účetního programu. Tuhle fakturu „importujete“, nebo chcete-li, otevřete ji účetním programem a máte prakticky hotovo. Nepřepisujete žádná data, adresy apod.

Elektronický podpis povinně

Formát ISDOC nelze vytvářet bez elektronického podpisu, pravděpodobně proto je jeho užití tak málo rožšiřené. Elektronické podpisy vydává certifikační autorita, v Česku především Česká pošta s.p. A po téhle větě bych s úvahami, proč je tedy tak málo rozšířen, raději skončil.

Pamatujete ještě diskety?

Já sám sice pamatuji jedny z posledních modelů 3,5″, které už měly úctyhodných ~2 MB (2.000 kb), ale někteří z Vás si třeba ještě pamatují ty fyzicky větší, zato menší kapacitně. Proč píšu zrovna o disketách?

Hlavní výhodou ISDOCu je také jeho velikost. Je to cca 6 kb oproti PDF, které je 10–30x větší, a to uvažuji PDF o jedné stránce. Tedy i na tu archaickou disketu byste dali ~333 faktur v ISDOCu, v PDF ~13 jednostránkových faktur. Anebo ani jednu, pokud Vám ji klient vyfotí svým super moderním telefonem v maximálním rozlišení, nejlépe v režimu panorama.

Abych to shrnul, pokud archivujete tisíce faktur ročně, tak už ten rozdíl bude po letech znát. Datová zátěž světa je enormní, dokáži si představit, že i v datech se jednou začne řešit „ekologie“.

ISDOC, král fakturace pro malé?

I přes všechny výhody, jako je: absence přepisování faktur, velikost dat a důvěryhodnost, nemůžu s klidným srdcem říct „ano, ISDOC je budoucnost“.

PDF je formát, který tu je už desítky let a dnes má, co se účetnictví týče, v Česku spíš rozkvět, nikoli útlum.

A jelikož tu vznikají silné podniky, které budou chtít z PDF těžit co nejdéle, a naopak tu není nikdo, kdo by měl vážný zájem na ISDOCu, budeme si tu valit PDF ještě zřejmě pěkně dlouho.

Považuji ale za velmi důležité, abyste o formátu ISDOC věděli a klidně šířili tuto informaci dále. Kolektivní zavírání očí před modernizací postupů totiž naší profesi nepomůže. Ani ji déle neudrží s tím, že to nějak už doklepeme. Naopak, účetní musí vyžadovat mezi sebou modernější spolupráci, jinak to vyklepe s námi.

Ve spáru cizího automatu

Možná jste si všimli, že zde vznikají nejen firmy na automatické vytěžování faktur, ale také účetní firmy, které nabízí „účetnictví“ za velmi nízké ceny. Tento trend podle mě bude pokračovat mnohem brutálněji. Jak jsem psal v prvním článku, „cena za fakturu” již brzy nebude existovat.

Tyhle firmy v tuto chvíli mají velmi specifické klienty. Takové, co ideálně hodně fakturují, ale jinak nic moc nepotřebují. Klienti, kteří potřebují více účetní či daňové péče, od nich odcházejí nespokojení. Co myslíte, je hlavní činností takové firmy účetnictví, nebo prodej služby? A myslíte, že ty faktury zpracovávají lidé, nebo algoritmy?

V příštím díle se budu věnovat tomu, jakou cestou se dnes můžete vydat, pokud nechcete stát na místě.

Více se o formátu ISDOC můžete dozvědět zde: http://www.isdoc.cz a zde https://cs.wikipedia.org/wiki/ISDOC

Autor: Oldřich Tylšar

Bonus – video s ukázkou